Jaką bramę wjazdową wybrać?

Hero image

Kolejność działań większości osób, które decydują się na budowę nowego domu wygląda zazwyczaj tak: najpierw stawia się budynek, potem ogrodzenie, a na koniec instaluje bramę wjazdową. Doradzaliśmy już w sprawach architektonicznych. Wskazywaliśmy, jakie ogrodzenie kupić (i dlaczego aluminiowe). Dziś odpowiadamy na pytanie: jaką bramę wjazdową wybrać.

Wybór nie wydaje się skomplikowany. Brama przesuwna lub dwuskrzydłowa. Pierwszą cechuje zazwyczaj solidność konstrukcji i oszczędność przestrzeni. Druga to klasyczne rozwiązanie, którego trwałość zależy przede wszystkim o wytrzymałości ramy. Zarówna jedna jak i druga brama może być zautomatyzowana i otwierana na pilota. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w zimne dni, bo nie musimy opuszczać samochodu, żeby dostać się do garażu. Decyzja o wyborze bramy wjazdowej w pierwszej kolejności nie zależy jednak od naszego upodobania, ale od tego, jak wygląda nasza działka – jaka jest jej powierzchnia oraz jak usytuowane względem naszego domu jest ogrodzenie.

Brama dwuskrzydłowa w systemie GRAND

Jaki kształt ma wasza posesja? Jeśli jest wąska od frontu i podłużna w taki sposób, że widziana z góry przypomina swoim zarysem plaster, to prawdopodobnie jedynym możliwym rozwiązaniem będzie brama skrzydłowa. Tego typu działki najpowszechniejsze są na osiedlach domów szeregowych – skupione blisko siebie, z wjazdem na posesję przez wąskie gardło. W takim wypadku, wrota na naszą ziemię powinny mieć raczej uchylne drzwi. Musimy pamiętać przy tym, że zgodnie z prawem, brama musi się otwierać do wewnątrz posesji. Jeśli więc linia ogrodzenia przebiega w niewielkiej odległości od garażu, bardziej rozsądnym wyjściem będzie jednak brama przesuwna.

Brama przesuwna FENZ REGULAR

Największa zaleta powyższej bramy, to fakt, że nie zabiera miejsca na podjeździe. Nie ma też w jej przypadku niebezpieczeństwa, że w skrajnej sytuacji złego dociążenia zamknie się przed nami albo uderzy w bok samochodu w trakcie wprowadzania go do garażu. Przy zakupie bramy przesuwnej należy jednak pamiętać o istotnym elemencie – jest ona w rzeczywistości dłuższa niż światło przejazdu, gdyż wyposażona jest w przeciwwagę (jeśli mówimy o bramach samonośnych). Długość bramy i przeciwwagi należy zsumować i dokładnie wyliczyć, czy front naszego ogrodzenia jest na nią wystarczająco długi i czy bramie nie staną na drodze przeszkody w postaci choćby furtki. Alternatywą dla bramy samonośnej jest brama szynowa. W jej przypadku jednak pewną uciążliwością mogą być zanieczyszczenia (na przykład jesienne liście) gromadzące się w szynie i blokujące skrzydło.

Podsumowując, najistotniejsze przy zakupie bramy wjazdowej będzie rozważenie jej przystawalności do naszej posesji. Dla działek wąskich i głębokich doradzamy bramy uchylne skrzydłowe, a dla szerokich i płytkich bramy przesuwne. Jeśli jesteśmy właścicielami działki rozległej i foremnej, znaczenie mogą mieć inne, pozornie błahe czynniki, na przykład to, czy jesteśmy właścicielami psa lub kota. Wybiegające nam na powitanie czworonogi mają bowiem często tendencję do blokowania bramy przesuwnej wyposażonej w czujnik ruchu. To jednak sprawa drugorzędna, a decyzję rozstrzygnie nasze indywidualne upodobanie.

Firma Fenz oferuje bramy przesuwne i uchylne w systemach ogrodzeń aluminiowych. Zapraszamy do sprawdzenia pełnej oferty.

Określ swoją przestrzeń
od 1200 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.