Styl skandynawski a ogrodzenia Fenz

Hero image

Styl skandynawski prawdopodobnie kojarzy się większości z Was z zimnem, prostotą, wręcz surowością. Całkiem słusznie. Architektura i wystrój wnętrz mieszkań oraz domów w Danii, Finlandii czy w Szwecji odznacza się zestawem podobnych cech. Dlatego można mówić o stałym, przewijającym się motywie skandynawskim. Widoczny w Europie a także w Polsce – coraz popularniejszy i lansowany przez szerokie grono architektów. Jak ogrodzenia Fenz wpasowują się w eklektyczną skandynawską koncepcję budowania i urządzania?

Północnoeuropejskie domy charakteryzuje przejrzysta architektura. Ich nieograniczone przestrzenie, komponujące się z otaczającą naturą, oświetla dzienne światło padające z przestronnych okien. Jasne kolory, zwłaszcza biel, szarości, beże i pastelowe barwy, dominują w całym wnętrzu, sprawiając wrażenie sterylności i chłodu. Niektórym widzą tutaj podobieństwo do mroźnych, zimowych  krajobrazów nordyckich krain. Biały powinien w skandynawskim domu dominować całkowicie albo być w większości, celem jest rozjaśnienie pomieszczeń i sprawienie, ze wyglądają na większe i bardziej przestronne. Jednak ten chłód ścian ocieplany jest przez naturalne materiały i dodatki: drewno, futra, koce, lampy ale i kominki i świece.

Najważniejsza jest dla Skandynawów funkcjonalność otoczenia. Praktyczne podejście, na przykład Szwedów, do swojego miejsca zamieszkania wyraża się w wyborze rodzaju podłogi i mebli. Nic nie zastąpi drewnianej podłogi z rodzimego drewna (dobrze prezentuje się jesion lub brzoza), sękatych, skrzypiących desek. Drewniane belki i panele mogą znajdować się również na ścianach, chociażby w połączeniu z cegłą albo szorstkim, szarym kamieniem. Całość, która może wydawać się z wyglądu monotonna, można przełamać dodatkami w żywych, ciemniejszych i bardziej sugestywnych kolorach. Wskazane jest dodanie kolorowego szkła, wazonów i lampek. Styl skandynawski, zwłaszcza współcześnie, nie musi być zamknięty w jednym schemacie. Często wzbogaca się go o nowoczesne elementy dekoracyjne lub antyki. Pomieszczenia są jednak przestronne i minimalistyczne, nie mogą być przeładowane meblami czy dodatkami.

Budynki w Skandynawii z zewnątrz, podobnie jak od środka, wyglądają prosto oraz geometrycznie.  Niejednokrotnie przypominają drewniane, rustykalne chaty. Starsze domy były w przeważającej części wykonane z drewna, współcześnie korzysta się także z drewnopodobnych materiałów. Stosowanie sztucznych tworzyw jest podyktowane praktycznymi względami, na przykład brakiem konieczności renowacji desek co pewien czas.

Ogrodzenie, które okala działkę ze „skandynawskim” domem, powinno być dostosowane do całej estetyki. Bogata paleta kolorów RAL pozwoli klientowi na znalezienie barwy idealnie komponującej się z otoczeniem. Przykładowymi propozycjami mogą być, na przykład kolory typu: jet black, silver, taupe, anthracite. Możliwe jest także wykorzystanie dekorów drewnianych, jeśli dom jest bardziej tradycyjny. Wszystkie produkty Fenz mają proste, horyzontalne linie, które są doskonałym dopełnieniem bryły domu. Nowoczesny, minimalistyczny ale też uniwersalny design naszych ogrodzeń z pewnością spowoduje, że mariaż z opisywanym stylem będzie bardzo udany. A aluminium malowane proszkowo przetrwa nawet najbardziej „skandynawskie”, ostre zimy.

Określ swoją przestrzeń
od 1200 zł/m

Wyceń swoje ogrodzenie i spraw, że twoja przestrzeń będzie miała prawdziwe zakończenie.